Oprogramowanie Carveco ™ to oprogramowanie CAD/CAM dla projektantów i designerów. Program posiada intuicyjny interfejs oraz łatwe w użyciu narzędzia, wspierające hobbystów oraz przedsiębiorców w tworzeniu wysokiej jakości ozdobnych elementów z drewna. Oprogramowanie wyposażone jest w precyzyjne narzędzia do projektowania, symulacji oraz wytwarzania reliefów o dużej szczegółowości.

Oprogramowanie Carveco™ pozwala na tworzenie projektów zarówno z ręcznie rysowanych szkiców oraz gotowej grafiki wektorowej 2D. Program obsługuje najpopularniejsze formaty plików wektorowych (m.in. EPS, DXF, PDF) i bitmapowych (BMP, JPG, TIFF, PNG) oraz zachowuje wszystkie oryginalne informacje o warstwach w plikach DXF, DWG i AI.

Pełna kontrola edycji wektorów

Narzędzia wektorowe w oprogramowaniu Carveco™ pozwalają szybko i łatwo tworzyć projekty złożone z grafiki wektorowej, używając do tego predefiniowanych kształtów oraz odręcznie rysowanych krzywych. Edycja wektorów obejmuje takie funkcje jak np. lustro wektorów, tworzenie splajnów, łączenie wektorów oraz tworzenie kopii obrotowych i blokowych. Utworzone kształty mogą być wykorzystane do generowania ścieżek narzędziowych.

Multi-Plate: Narzędzie korespondencji seryjnej dla CAM

Narzędzie Multi-Plate zawarte w oprogramowaniu Carveco umożliwia automatyczne wykorzystanie plików tekstowych oraz arkuszy kalkulacyjnych bezpośrednio w projektach. To idealne rozwiązanie do tworzenia spersonalizowanych serii produkcyjnych np. identyfikatorów, metek lub tabliczek z numerami seryjnymi.

Dodawanie tekstu do projektów

Oprogramowanie Carveco™ umożliwia tworzenie, edycję, manipulowanie i zniekształcanie go zgodnie z projektem. Program pozwala na zawijanie tekstu na dowolnie określonej krzywej lub ścieżce wektorowej (zarówno otwartej, jak i zamkniętej). Oprogramowanie Carveco™ obsługuje kolekcje czcionek OpenType, TrueType, a także czcionki jednoliniowe, umożliwiając tworzenie szerokiej gamy spersonalizowanych napisów i produktów dostosowanych do Twoich potrzeb.

Diagnoza i usuwanie problemów w wektorach

Aby zapewnić płynny proces obróbki, program Carveco wyposażony jest w narzędzie Doktor Wektorów, który szybko i łatwo identyfikuje i usuwa kłopotliwe pętle, a także przecinające się wektory.

Narzędzia bitmap

Oprogramowanie umożliwia import bitmap w najbardziej powszechnych formatach, takich jak np. : .jpg, .bmp, .tiff czy .png. Posiada również intuicyjne funkcje służące do wektoryzowania bitmap, dzięki którym użytkownik może zaimportować obrazy 2D, a następnie automatycznie stworzyć potrzebne wektory.

Narzędzia do projektowania 3D dostępne w oprogramowaniu Carveco™ są wyjątkowe zarówno pod względem mocy, jak i łatwości użytkowania. Szeroka gama intuicyjnych funkcji pozwala szybko tworzyć pięknie odwzorowane detale 3D. Skomplikowane projekty można tworzyć od zera, budować z wcześniej narysowanej grafiki wektorowej lub stworzyć przy wykorzystaniu zaimportowanych modeli trójkątów lub powierzchni.

Warstwy reliefów

Interaktywne warstwy reliefów umożliwiają uporządkowanie projektu i kontrolowanie interakcji między różnymi elementami 3D.

Opcje importu

Oprogramowanie umożliwia import szeregu typów plików 2D (w tym BMP, JPEG, TIFF, EPS, AI, DXF, DWG) oraz 3D (m.in. STL, OBJ, IGES, 3DM).

Tworzenie reliefów

Oprogramowanie pozwala na zapisywanie płaskorzeźb lub dodawanie ich do biblioteki klipartów 3D, w celu łatwego ponownego ich wykorzystania w innych projektach.

Tłoczenie reliefu

Program pozwala na przekształcanie modeli 3D w piękne rzeźby z możliwością kontroli perspektywy.

Rzeźbienie

Oprogramowanie Carveco posiada narzędzia do rzeźbienia, które ułatwiają tworzenie rzeźby cyfrowej, a także umożliwiają nadanie jej naturalnego, ręcznego wyglądu.

Tworzenie tekstur

Oprogramowanie Carveco posiada narzędzia do tworzenia ukierunkowanej tekstury. Program daje możliwość wklejania obiektów wzdłuż lub wokół wektora, w celu  stworzenia w pełni kontrolowanych i naturalnych efektów.

Kreator przeplatania

Oprogramowanie posiada specjalny kreator przelotu umożliwiający automatyczne tworzenie tkanej płaskorzeźby, w której przecinające się wektory przechodzą nad lub pod sobą.

Kreator twarzy

Program umożliwia tworzenie profilu 3D twarzy z zaimportowanego zdjęcia.

Zanikanie reliefu

Program posiada funkcję do dynamicznego zmniejszania wysokości reliefu wzdłuż płaszczyzny liniowej, promieniowej lub między granicami.

Wygładzanie reliefu

Carveco posiada specjalne narzędzia do wygładzania warstw reliefu w celu usunięcia obszarów i kształtów o niskiej jakości.

Tworzenie wektora cienia

Program posiada narzędzia do tworzenia wektorów będących cieniem reliefu, co umożliwia uzyskanie kształtów 2D sprawiających wrażenie trójwymiarowych.

Ukryty obraz

Oprogramowanie posiada funkcję, dzięki której można stworzyć obrazy 3D, które zmieniają się w zależności od kąta patrzenia.

Pochylona płaszczyzna

Carveco posiada interaktywne narzędzia do dynamicznego tworzenia pochylonych płaszczyzn w czasie rzeczywistym.

Skalowanie reliefu

Narzędzia do skalowania pozwalają na dynamiczną, interaktywną zmianę wysokości całego reliefu lub wyznaczonych jego obszarów.

Wyciąganie, wycinek, obrót

Oprogramowanie wyposażone jest w narzędzia do interaktywnego tworzenia kształtów za pomocą złożonego wyciągania lub obrotu z wykorzystaniem wektora modulacji Z.

Zaawansowane narzędzia produkcyjne w oprogramowaniu Carveco™ pomagają w przygotowaniu projektów za pomocą różnych metod. Oprogramowanie wspiera m.in. operacje frezowania drewna, tworzenia form lub narzędzi do tłoczenia, cięcie laserem, grawerowanie nawet twardych metali oraz nesting, pozwalający na zminimalizowanie ilości powstającego odpadu. Carveco zapewnia niezbędną kontrolę, pozwalającą produkować projekty zgodne ze specyfikacją.

Analiza reliefu

Oprogramowanie Carveco™ zawiera narzędzia do analizy reliefu, które za pomocą kolorów wskazują informacje dotyczące wysokości oraz pochylenia poszczególnych fragmentów projektów. Jest to szczególnie ważne przy tworzeniu matryc, w przypadku których progi wysokości lub kąta są niezwykle istotne dla procesu produkcyjnego.

Baza narzędzi

Oprogramowanie posiada w pełni edytowalną Bazę Narzędzi pozwalającą na zarządzanie narzędziami i powiązanymi z nimi parametrami. Carveco pozwala na wybór z gotowych lub tworzenie własnych narzędzi, w zależności od typu materiału i określonych wymagań.

Obróbka wieloosiowa

Program posiada narzędzia do obróbki 3-osiowej, 4-osiowej obróbki obrotowej z automatyczną wymianą narzędzia oraz indeksowanej obróbki obrotowej. Carveco posiada również możliwość eksportu stworzonego projektu za pomocą siatki trójkątów do wykorzystania w alternatywnych programach CAD / CAM.

Symulacja maszynowa

Symulacja obróbki dostępna w oprogramowaniu Carveco pozwala na pogląd rezultatów przygotowanej obróbki, przed rozpoczęciem pracy na maszynie. Program pozwala na symulację całej pracy lub określonego regionu z użyciem konkretnego narzędzia. Dodatkowo istnieje możliwość wyrenderowania wyników z użyciem realistycznych materiałów.

Panelowanie trajektorii

Program pozwala na tworzenie projektów wykraczających poza ograniczenia wielkości stołu CNC lub materiału, wykonując obróbkę w oparciu o obliczone przekroje. Użytkownik może zmieniać położenie materiału podczas pracy lub złożyć ponownie w całość wycięte sekcje po zakończeniu obróbki.

Projekty i złożenia

Oprogramowanie Carveco posiada narzędzia do tworzenia projektów i złożeń, pozwalające na budowanie pełnych modeli 3D. Można to uzyskać poprzez połączenie importowanych modeli 3D i płaskorzeźb. Pełna kontrola położenia pozwala łatwo ustawić wszystkie elementy.

Kontrola ścieżek narzędzia

Strategie i opcje trajektorii w Carveco zostały zaprojektowane z myślą o wydajności. Program daje możliwość weryfikacji ile czasu zajmie obróbka projektów, za pomocą opcji „Podsumowanie trajektorii”. Carveco umożliwia zapisywanie często używanych narzędzi i strategii jako szablony. Program posiada również opcje przekształcania, kopiowania i scalania ścieżki, aby usprawnić proces produkcji.