Strona główna / Tebis / Technologie symulacji Tebis

Technologie symulacji Tebis

Bezkolizyjna produkcja to bezpieczna produkcja. Szybkie wytwarzanie oznacza optymalne wykorzystanie maszyn i przeliczanie wszystkich komponentów z idealnymi przejazdami i ruchami wycofania. Symulator CNC Tebis łączy bezpieczeństwo i szybkość.

Przykład z praktyki
Poszukując nowego systemu CAD/CAM, producent matryc GEDIA Gebruder Dingerkus GmbHz Attendorn w Niemczech miał jasny cel – weekendowa produkcja bez nadzoru. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie maszyny pracują w sposób ciągły bez przerwy. GEDIA ostatecznie wybrała Tebis. Hermann Geukeke, szef działu obróbki skrawaniem uzasadniŁ swoją decyzję następująco: „Aby zmniejszyć naszą kolizyjność do zera i uniknąć czasochłonnego sprawdzania po processingu, używamy symulacji maszynowej i narzędzi wirtualnych o milimetrowej dokładności”.

Bezkolizyjna produkcja – wydajne podejście od Tebis
Wiele systemów CAM symuluje tylko wyjściowy kod NC. Powoduje to przymus ingerencji w programy NC i dopasowania ich do specyfiki danego kontrolera maszyny – nie jest to szczególnie wygodne dla programisty NC lub operatora maszyny i wymaga dodatkowej komunikacji. Dlatego Tebis przyjmuje inne podejście: programy NC są poddawane kontroli kolizji przed postprocessingiem. Zasadniczy warunek wstępny jest taki, aby było możliwe zasymulowanie rzeczywistego środowiska produkcyjnego w wirtualnym świecie CAD/CAM, bez żadnych kompromisów. Tebis osiąga to dzięki inteligentnym bibliotekom procesów.

Cyfrowe biblioteki procesów dla bezpieczniejszej produkcji
Tebis wspiera wszystkie popularne typy maszyn różnych producentów na rynku oraz ich właściwości geometryczne i kinematyczne. Biblioteka maszyn zawiera ponad 1400 modeli w 3700 wariantach – w tym maszyny wieloosiowe, wiercące i wielofunkcyjne maszyny, takie jak tokarko-frezarki, tokarki z dwoma wrzecionami.

Technologie symulacji - wirtualne maszyny

Wirtualne maszyny

Nie ma narzędzia, którego nie można by przedstawić w bibliotece narzędzi Tebis. Precyzja to podstawa. Tebis uwzględnia kontury narzędzi za pomocą absolutnej dokładności. Nowoczesne narzędzia o wysokiej wydajności – takie jak frezy HPC (wysokowydajne skrawanie) do obróbki zgrubnej, frezy HFC (skrawanie z dużymi posuwami) do wykańczania wstępnego wykańczania oraz frezy segmentowo-promieniowe do wykańczania – można ich, używać z doskonałymi efektami.

Wirtualne narzędzia

Wirtualne wyposażenie

Inne wyposażenie, takie jak uchwyty szczękowe, podpory, imadła, a także stoły maszynowe, zamocowane części czy ścianki działowe są przechowywane w bibliotece oprzyrządowań. Portfolio obejmuje również wirtualne urządzenia mocujące. W Tebis możesz sprawdzić ścieżki narzędzi w środowisku CAM przed wygenerowaniem pliku NC pod względem kolizji i w razie potrzeby system je skoryguje.

Podejście Tebis jest szybsze i wygodniejsze niż dostosowywanie programów NC w specyficznych formatach sterowników maszyn. Technologie symulacji w Tebis zapewniają takie samo bezpieczeństwo jak konwencjonalna późniejsza weryfikacja NC. W Tebis, zaczynasz programowanie od użycia wszystkich elementów z bibliotek w wirtualnym świecie, które oddają rzeczywiste produkcyjne środowisko.

Automatyczne frezowanie z maksymalnym bezpiecznym dystansem

Bezpośrednie połączenie z osią C z brakiem bezpiecznego dystansu

Kontrolowanie zamiast bycia kontrolowanym – Proces sprawdzania
Nie można precyzyjnie zasymulować środowiska produkcyjnego bez bibliotek procesów o wysokiej precyzji. Ale symulator CNC może jeszcze więcej: sprawdza kompletny scenariusz obróbki ze wszystkimi zależnościami – w tym zmiany narzędzi i stołów, konfiguracje, punkty startowe i warunki połączeniowe, ograniczenia wyłączników krańcowych osi i ruchy pomocnicze. Operator ma pełną kontrolę nad maszyną i jej funkcjami przez cały czas. Na przykład ruchy wycofania muszą być optymalnie dostosowane do sytuacji produkcyjnej: jest to możliwe, gdy świat rzeczywisty dokładnie odzwierciedla ruchy w świecie wirtualnym.

Carsten Wurm, szef zespołu programistów CAM w GEDIA przywiązuje dużą wagę do precyzyjnego obliczania czasu obróbki:”To umożliwia nam wymianę narzędzi siostrzanych…całkowicie automatycznie.” Czasy pracy maszyny są określane na podstawie oceny cykli maszyny i szybkości przetwarzania sterownika.

Symulator CNC sprawdza wszystkie komponenty, wszystkie pozycje i wszystkie ruchy z tworzonymi przez użytkownikamakrami i zredukowanym bezpiecznym dystansem.

Cały łańcuch procesów dostępny pod ręką
Symulator CNC jest bardzo przydatnym narzędziem do szacowania kosztów i planowania produkcji. Określanie maszyn, głowic i urządzeń mocujących, dobór stołów roboczych i narzędzi, definiowanie punktów referencyjnych, ograniczanie liczby operacji, wyświetlanie i unikanie potencjalnych kolizji – wszystko to odbywa się przed stworzeniem programu NC. Zmniejsza to obciążenie programisty CNC, który może się skupić wyłącznie na głównym zadaniu. Programista używa bibliotek i wiedzy produkcyjnej przechowywanej w szablonach do automatycznego tworzenia bezkolizyjnych programów NC.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co oferuje system Tebis? Zachęcamy do kontaktu oraz zapraszamy na niezobowiązujące spotkanie konsultacyjne połączone z prezentacją oprogramowania. Umów się już dziś!

sales@i-ams.com      •    tel. +48 22 299 09 79